Příběh úspěšného rozvoje SMTCL v České a Slovenské republice

Doposud nevídaná kombinace vynikajícího německého in enýrství a čínská výrobní efektivita. To jsou hlavní přednosti obráběcích strojů značky SMTCL. Nejen tato kombinace přesvědčila Josefa Webera, ředitele a majitele společnosti OMNI-X, při nákupu dalšího stroje s výrobní značkou SMTCL.

Jako první stroj si před více než rokem po- řídil vertikální frézku z výrobní řady VMC 850B. I když v tu dobu disponoval ve svém strojovém parku desítkami obráběcích strojů, nakonec zvolil právě CNC centrum od SMTCL.

SMTCL – STANDARDNĚ NADSTANDARDNÍ

Důvody byly jednoduché. V porovnání s konkurencí nabízí SMTCL ve standardním vybavení něco nadstandardního. Jde například o řetězový dopravník třísek s kontejnerem, sběrač oleje z hladiny chladicí kapaliny, dopravu a instalaci v ceně. Frézky řady VMC také využívají japonského lineárního vedení THK. Jednoduše něco navíc.

Pan Weber naposledy sáhl po CNC soustruhu s poháněnými nástroji Viva T2SM/500 od SMTCL. K sobě do výrobny si ho odvezl přímo z letošního 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu MSV v Brně. Opět zvítězila výbava stroje a dostupná cena. „Tento typ soustruhu disponuje také japonským lineárním vedením THK a dalšími německými nebo italskými komponenty. V této kategorii jde vlastně o top produkt, který můžeme nabídnout,“ popsal Vadym Kovalchuk, jednatel společnosti ZENITEC, s. r. o., která pro Českou a Slovenskou republiku distribuuje značku SMTCL včetně servisní stránky.

Samotná společnost OMNI-X se zabývá výrobou nástrojů na ohýbání trubek, k čemuž potřebuje kvalitní a tuhé stroje. Tyto požadavky může stoprocentně splnit právě SMTCL. OMNI-X dodává pro letecký a kosmický průmysl. „Pro nás to představuje vizitku dodavatele nástrojů té absolutně nejvyšší kvality. V této kategorii často řešíme design nástrojů pro velmi náročné ohýbání exotických materiálů jako jsou inconel, titan a jejich slitiny,“ přiblížil Josef Weber s tím, že to určitě není jediné odvětví, na které se jeho společnost soustředí.

ŠPIČKOVÝ STROJ NEJEN PRO AUTOMOTIVE

K jejich největším odběratelům patří i firmy dodávající komponenty pro automobilový průmysl. „Jsou to především firmy vyrábějící výfukové systémy jak osobních, tak i nákladních a jiných užitkových vozidel. Dalším významným odvětvím je výroba hydroformovaných dílů a klimatizačních potrubí. Naše výrobky dodáváme jak pro OEM, tak i pro firmy zabývající se AM,“ na- stínil Josef Weber.

Společnost OMNI-X hraje i důležitou roli v dalších průmyslových oblastech. V lodním, energetickém, nábytkářském nebo topenářským a chladícím průmyslu.

I proto potřebuje mít jistotu co se týká kvality na obráběcí stroje. „Myslím, že značka a stroje SMTCL mohou splnit požadavky těch nejnáročnějších zákazníků,“ popisuje Vadym Kovalchuk, distributor strojů SMTCL. A podle slov Josefa Webera nejde zřejmě o poslední spolupráci se značkou SMTCL.

SMTCL SOUČÁST SHENYANG GROUP

Samotná značka SMTCL je v našich končinách mezi nezasvěcenými stále málo známou. Pokud jde však o odborníky, kteří se kovoobráběním zabývají, mají jasno. Celosvětově totiž o jednoho z největších výrobců obráběcích strojů. Název společnosti Shenyang Group příliš mnoho neříká. Uvedemeli však SMTCL (Shenyang Ma- chine Tool Co. Ltd), strojaři z oblasti technolo- gie obrábění již vědí, o kom je řeč.

SMTCL je pak jedna ze značek strojů, které toto sdružení vyrábí. Ve své produkci učinila v posledních letech obrovský skok. Například v roce 2014 se v čínském Shenyangu a Kunmingu a v německém Ascherslebenu vyrobily stroje za více než 2,5 miliardy amerických dolarů. Pro srovnání, produkce ČR v komoditě obráběcích a tvářecích strojů v roce 2014 byla 630 mi- lionů dolarů.

SPECIALISTA NA OBRÁBĚNÍ

Současný sortiment Shenyang Machine Tool je velmi rozsáhlý. Zaměřuje se na vertikální soustruhy, horizontální vyvrtávačky a portálové stroje. Hlavní komoditou produktů je soustružení, frézováni, vrtání a vyvrtávání. Za dobu své existence se SMTCL vypracovalo k velice modernímu a světově uznávanému výrobci. Taktéž realizuje celou řadu zahraničních akvizic. V roce 2004 koupilo německého výrobce těžkých obráběcích strojů Schiess, jenž se svými 150 lety historie patřil kněmeckým klenotům.

Například v severní Americe má značka SMTCL skutečně velké jméno. Má dokonce i vlastní televizní pořad. Mezi tamními zákazníky je tak velice oblíbená a populární.

V posledních letech společnost SMTCL investuje značnou částku do designu a nových technologií. Samozřejmě je to pro co největší konkurenceschopnost svých strojů. Zároveň také proto, aby SMTCL zabrala své právoplatné místo na technologické špici odvětví.

Přes strategické expanze do letectví, obrany, stavby lodí a trhů s energií zároveň se stabilním produktovým vývojem směrem ke špičkové třídě CNC obráběcích strojů dává světu na vědomí, že „největší“ může být zároveň „nejdokonalejší“. To vše díky doposud nevídané kombinaci vynikajícího německého inženýrství, technologie, designu a čínské výrobní efektivitě.
SMTCL kromě pokračujícího výzkumu a výrobní transformace neustále podporuje prodej, marketing a poradenství. To vše pak prezentuje koncovému zákazníkovi s plnou podporou. Jedním ze sloganů společnosti SMTCL je být bok po boku zákazníkům. To v praxi znamená mít co nejblíže ke každému jednotlivému člověku, dílně, menší a větší firmě, samozřejmě i velkým nadnárodním společnostem – budoucím partnerům. „Nechce me prodat stroj a tím vazbu ukončit, musíme být s našimi zákazníky v neustálém kontaktu. Řešit s nimi případné další řešení, servisní stránku spolupráce a podobně,“ nastínil jednatel společnosti Zenitec V. Kovalchuk.

Předpokladem pro to je samozřejmě mít v každé zemi, jako je i Česká a Slovenská republika, osobní a exkluzivní zastoupení. Být tedy co nejblíže zákazníkům. „Neustálý zájem o zákazníky a naslouchání jejich potřebám patří mezi podstatnou součást našeho byznysu. Po celém světě tato spolupráce dokonale funguje. Své pobočky má SMTCL už prakticky ve všech světadílech,“ doplnil Kovalchuk.

Evropa v tomto směru zůstala zatím trochu nevyužitá. „To se nyní snažíme změnit a máme v tom obrovskou podporu přímo od SMTCL. Myslím tím podporu jak know-how, tak finanční. Strojní možnosti společnosti SMTCL jsou obrovské. Od menších CNC strojů až po největší víceosá obráběcí centra,“ uvedl jednatel společnosti ZENITEC.

ZAOSTŘENO NA STŘEDNÍ TŘÍDU STROJŮ

SMTCL a tedy i společnost ZENITEC se nyní soustředí zejména na dvě výrobní řady strojů – soustruhy VIVA TURN a vertikální frézky řady VMC. Samozřejmostí u těchto strojů je přidání další osy a ostatního příslušenství. To vše podle potřeb jednotlivého zákazníka.

Obecně řečeno, jde o střední třídu strojů. Například vertikálních frézek VMC 850 se na světě doposud prodalo přes 100 tisíc kusů, což rozhodně není malé množství. Paradoxně jde o druhou nejmenší velikost z celé řady VMC. Již nyní se však v Německu pracuje na nové řadě a SMTCL doufá, že přinese další novinky ku prospěchu ještě lepšího obrábění. SMTCL má v Evropě prodejní síť s hlavním sídlem v Německu, kde jsou erudovaní inženýři, technologové i servisní pracovníci se zkušenostmi desítky let. Výhodou je, že tito zkušení odborníci pracují v tomto odvětví i desítky let. Vědí co je dobré pro daný typ obrábění a jsou schopní doporučit i vyrobit stroj doslova na míru.

Hlavním cílem společnosti ZENITEC je exkluzivní spolupráce se SMTCL. Tedy obchod a veškeré služby CNC strojů na území České republiky a Slovenska, dále pak i Ukrajiny. Tento trh je pro takového výrobce velice zajímavý a známý pro zpracování kovů a SMTCL může uspokojit i ty nejnáročnější spotřebitele. „Vzhledem k tomu, že stroje SMTCL se vyznačují velkou tuhostí i stabilitou a jsou dobře vybavené už ve standardní výbavě, myslím, i vzhledem k cenám, že jsou velmi konkurenceschopné,“ dodal Kovalchuk.

ZAOSTŘENO NA EVROPSKÝ TRH

Díky zázemí společnosti SMTCL ve Frankfurtu nad Mohanem se může plánovat stabilní vývoj jak prodeje, tak i dalších služeb. Nesmírně důležitou roli pro zákazníky hraje i servis strojů. V současné době má společnost ZENITEC celkem tři výjezdní místa pro případný servis. Česku je to v Brně a Kolíně, kde je i hlavní sídlo a showroom. Na Slovensku pak v Trenčíně. To vše pro minimalizování dojezdových vzdáleností.

Co se týká strojů, SMTCL se chystá postupně zahrnovat evropský trh veškerým svým sortimentem. A ten je, jak už bylo zmíněno, nesmírně obsáhlý. „Myslím, že se máme na co těšit. Podpora ze všech zúčastněných stran je v tuto chvíli obrovská, časový plán daný, ale ten určitě nyní nebudu prozrazovat,“ uzavřel Vadym Kovalchuk s tím, že nyní se už těší, až bude spo- lečnost ZENITEC moci nabízet další víceosá centra, soustruhy s maximálními parametry ale i stroje pro velké obrábění.
Pomyslnou třešničkou na dortu je pak nový řídící systém „i5“, který bude mít všechny možné vymoženosti v dnešním světě obrábění a komunikace. Například ve zmíněném USA už tento systém měl premiéru, do Evropy už pomalu míří.