ČÍNSKÝ GIGANT NA ČESKÉM A SLOVENSKÉM TRHU

Roman Dvořák

Pokud se mezi technickou veřejností hovoří o společnosti Shenyang Group, nezasvěceným tento název mnoho neříká. Uvedeme-li však SMTCL (Shenyang Machine Tool Co. Ltd), strojaři z oblasti technologie obrábění již vědí, o kom je řeč. Přitom sdružení SYMG, jehož je Shenyang Group součástí, v současné době patří mezi největšího výrobce obráběcích strojů na světě a v loňském roce překonal v obratu výroby dokonce všechny společnosti koncernu DMG Mori. SMTCL je pak jedna ze značek strojů, které toto sdružení vyrábí. Blíže jsme vám aktivity SYMG, které vévodí tzv. velké čínské pětce, představili na stránkách MM Průmyslového spektra v celé řadě reportáží z minulých ročníků pekingského veletrhu CIMT.

Roman DvořákRozhovormmspektrum.com

Jednatel společnosti Zenitec Vadym Kovalchuk

Jednatel společnosti Zenitec Vadym Kovalchuk

Vadym Kovalchuk

Je až s podivem, že tento obr s roční produkcí až 80 tisíc strojů a historicky silnými pouty k naší zemi zde doposud neměl své obchodní zastoupení. Na počátku totiž byla licenční výroba založená na tradičních československých výrobcích nesoucích značku TOS, erb věhlasného koníka. Výrobní závod dokonce používal jméno Závod československo-čínského přátelství. Ke konkrétním pokusům obchodního zastoupení docházelo opakovaně, naposledy v loňském roce. Nakonec se oficiálním partnerem pro Českou republiku a Slovensko stala společnost Zenitec. Přinášíme vám rozhovor s jejím jednatelem Vadymem Kovalchukem.

Skupina SMTCL neboli Shenyang Machine Tool je relativně mladou společností vzniklou až v roce 1995 konsolidací o několik generací starších firem Shenyang No. 1 Machine Tool Works, China Czechoslovakia Friendship Works a Shenyang No. 3 Machine Tool Works. Dle slov kolegů z čínského MM je až doposud koncern stále ve vlastnictví státu a jeho aktivity jsou tudíž silně podporovány místní vládou. Na historické kořeny navázal i Jiří Ferenc, jehož firma Fermat po roce 2000 určitou dobu úzce s tímto koncernem spolupracovala na dodávkách strojů pro český a slovenský trh. Současný sortiment Shenyang Machine Tool je velmi rozsáhlý, zaměřuje se však na vertikální soustruhy, horizontální vyvrtávačky a portálové stroje. Hlavní komoditou produktů je soustružení, frézováni, vrtání a vyvrtávání. Za dobu své existence se SMTCL vypracoval k velice modernímu a světově uznávanému výrobci. Taktéž realizuje celou řadu zahraničních akvizic – zmiňme například rok 2004, kdy koupili německého výrobce těžkých obráběcích strojů Schiess, jenž se svými 150 lety historie patřil k německým klenotům. Za poslední dekádu skupina Shenyang Machine Tool učinila velký skok ve své produkci a v roce 2014 závody v čínském Shenyangu a Kunmingu a v německém Ascherslebenu vykázaly obrat 2,5 mld. dolarů. Tím překonaly produkci DMG Mori, která za stejné období činila něco málo přes 2,4 mld. dolarů. Pro srovnání, produkce ČR v komoditě obráběcích a tvářecích strojů v roce 2014 byla 630 mil. dolarů.

MM: Úvodem našeho rozhovoru prosím představte společnost SMTCL z jejího historického pohledu, současnou podobu, produktový záběr a její působnost.

V. Kovalchuk: Společnost SMTCL Shenyang Machine Tool byla založena v roce 1995 a patří do korporace SYMG, jejíž historie sahá do roku 1930. Vše začalo v malé továrně na nářadí v čínském městě Shenyang. Společnostpak stabilně rostla a postupně se stala celosvětovým obráběcím gigantem. Do celé skuse na stroje pro soustružení, vyvrtávání, frézopiny SYMG náleží SMCTL, německá společnost Schiess GmbH Germany akvírovaná v roce 2004, Yunnan Machine Tool Co. Ltd. a Kunming Machine Tool Co. Ltd. Celosvětově zaměstnává přes 18 000 zaměstnanců, zaměřuje se na stroje pro soustružení, vyvrtávání, frézování a vrtání, a to pro zákazníky ve více než 80 zemích.

Samotná skupina SMTCL je relativně mladá společnost – vznikla až v roce 1995 konsolidací o několik generací starších firem Shenyang No. 1 Machine Tool Works, China Czechoslovakia Friendship Works a Shenyang No. 3 Machine Tool Works.

Současný sortiment SMTCL je velmi rozsáhlý.

Zaměřuje se však především na vertikální soustruhy, horizontální vyvrtávačky a portálové stroje. Hlavní komoditou produktů je soustružení, frézováni, vrtání a vyvrtávání. Za dobu své existence se SMTCL vypracoval k velice modernímu a světově uznávanému výrobci. Tak též realizuje celou řadu zahraničních akvizic – zmiňme například rok 2004, kdy koupili německého výrobce těžkých obráběcích strojů Schiess, jenž se svými 150 lety historie patřil k německým klenotům. Za poslední dekádu skupina SMTCL učinila velký skok ve své produkci a například v roce 2011 v závodech v čínském Shenyangu a Kunmingu a v německém Ascherslebenu vyrobili stroje v hodnotě 3 mld. dolarů.

V posledních letech společnost investuje značnou částku do designu a nových technologií nejen pro zlepšení konkurenceschopnosti svého produktového portfolia, ale také proto, aby zabrala své právoplatné místo na technologické špici odvětví. Přes strategické expanze do letectví, obrany, stavby lodí a trhů s energií zároveň se stabilním produktovým vývojem směrem ke špičkové třídě CNC obráběcích strojů dává světu na vědomí, že „největší“ může být zároveň „nejdokonalejší“. A to díky doposud nevídané kombinaci vynikajícího německého inženýrství a čínské výrobní efektivity. Společnost kromě pokračujícího výzkumu a výrobní transformace neustále podporuje prodej, marketing a poradenství. To vše pak prezentuje koncovému zákazníkovi s plnou podporou.

MM: Proč se SMTCL nakonec po předchozích neúspěšných pokusech rozhodlo mít zde přímé zastoupení?

V. Kovalchuk: Jedním ze sloganů společnosti SMTCL je být bok po boku zákazníkům. To v praxi znamená mít co nejblíže ke každému jednotlivému člověku, dílně, menší a větší firmě, samozřejmě i velkým nadnárodním společnostem – našim budoucím partnerům. Nechceme prodat stroj a tím vazbu ukončit, musíme být s našimi zákazníky v neustálém kontaktu. Řešit s nimi případné další kroky, servisní stránku spolupráce a podobně. Předpokladem pro to je samozřejmě mít v každé zemi, jako je i Česká republika, osobní a exkluzivní zastoupení. Být co nejblíže zákazníkům. Neustálý zájem o naše zákazníky a naslouchání jejich potřebám patří mezi podstatnou součást našeho byznysu. Po celém světě tato spolupráce dokonale funguje, své pobočky už máme prakticky ve všech světadílech. Evropa zůstala bohužel trochu nevyužitá. To se nyní snažíme změnit a máme v tom obrovskou podporu přímo od SMTCL. Myslím tím podporu jak know-how, tak finanční. Strojní možnosti společnosti SMTCL jsou obrovské. Od menších CNC strojů až po největší víceosá obráběcí centra. Ta splňují požadavky i těch nejnáročnějších klientů, kteří potřebují dokonale obrábět v mnoha osách ty největší a nejtěžší obrobky.

MM: Představte prosím svoji osobu i společnost Zenitec. Jaké zkušenosti máte za sebou a jaká je vaše strategie pro následující období, řekněme, pěti let?

V. Kovalchuk: Osobně mám deset let zkušeností v oblasti obchodu obráběcích strojů. Po celou tu dobu se zabývám dodáváním zařízení z Číny a Tchaj-wanu na Ukrajinu. Za sebou mám několik desítek návštěv čínských a tchajwanských výrobců různých strojů, účast na mezinárodních výstavách. Firma Zenitec byla založena na začátku roku 2015. S jakou strategií? Hlavním cílem je exkluzivní spolupráce se SMTCL. Tedy obchod a veškeré služby CNC strojů na území České republiky a Slovenska. Tento trh je pro nás velice zajímavý a známý pro zpracování kovů a SMTCL může uspokojit i ty nejnáročnější spotřebitele. Vzhledem k tomu, že stroje SMTCL se vyznačují velkou tuhostí i stabilitou a jsou dobře vybavené už ve standardní výbavě, myslím, i vzhledem k cenám, že jsou velmi konkurenceschopné. Díky zázemí společnosti SMTCL ve Frankfurtu nad Mohanem můžeme plánovat stabilní vývoj jak prodeje, tak i dalších služeb. Nesmírně důležitou roli pro nás hraje i servis strojů. V současné době se nám zaučuje zkušený tým servisních techniků. Co se týká strojů, SMTCL chystá postupně zahrnovat evropský trh veškerým svým sortimentem. A ten, jak určitě víte i vy, je nesmírně obsáhlý. Myslím, že se máme na co těšit. Podpora ze všech zúčastněných stran je v tuto chvíli obrovská, časový plán daný, ale ten určitě nyní nebudu prozrazovat.

MM: Vytváříte svůj vlastní showroom, nebo budete využívat stávající ve Frankfurtu?

V. Kovalchuk: Samozřejmě chceme postupně vytvořit svůj ukázkový showroom i v České republice, a to přímo v Kolíně, kde k tomu máme ideální prostory. Určitě se však nebudeme rovnat s Frankfurtem, kde je stovka strojů přímo k odběru, takže všem našim partnerům nabízíme možnost navštívit náš showroom přímo tam. Je to nejlepší způsob, jak vidět stroje SMTCL v akci.

MM: Pojd’me se prosím nyní věnovat otázce servisu. Kdo jej bude zajištovat, jakou máte garanci dodávek náhradních dílů?

V. Kovalchuk: Otázka servisu je pro nás klíčová. Každý den, kdy stroj nepracuje, stojí zákazníka mnoho peněz. Náš český servisní tým již nyní dostává konečnou podobu. Bude procházet pravidelným školením v Německu. Servisní středisko, jak už jsem říkal, bude v Kolíně. Tam samozřejmě budou i některé náhradní díly. Při nějaké větší poruše je servis zastřešen Frankfurtem a je garantován do 48 hodin od nahlášení poruchy. V Německu pracují servisní technici pro SMTCL dlouhé roky. Je to samozřejmě tím, že je zde fluktuace těchto pracovníků minimální. Rozhodně to tedy není o tom, že se bude čekat na nějaký náhradní díl, než dorazí třeba z Číny. Takto to rozhodně nefunguje. Česká republika totiž není první zemí v Evropě, kde má SMTCL své zastoupení. Jak už jsem říkal, servis je pro nás společně s kvalitou strojů klíčový. To si velice dobře uvědomuji ze své přechozí dlouholeté praxe.

MM: Uved’te prosím referenčního zákazníka zde v České republice, který používá stroje SMTCL.

V. Kovalchuk: Například bych zmínil brněnskou společnost ONMI-X vyrábějící ohýbací nástroje pro tvarování trubek. Používá frézovací centrum VMC 850B ve dvousměnném provozu a někdy i sedm dní v týdnu. Od samotné instalace před půl rokem až do současnosti neproběhl žádný mechanický servisní zásah. Tato společnost využívá už několik let více než třicet strojů jiných konkurenčních výrobců. Majitel se nakonec rozhodl koupit naše frézovací centrum. Důvodem byla lepší standardní výbava a další základní parametry, jako výkon, otáčky vřetena, maximální zatížení na stole, hmotnost stroje a další, než nabídli naši konkurenti. Vlastně jsme porazili i značky, které už společnost OMNI-X několik let využívá.

MM: Konkrétními stroji se budeme zabývat v následujících odborných článcích, které budou postupně vycházet. Přesto zkuste představit vlajkovou lod’ v tom segmentu širokého portfolia vyráběných strojů, kde očekáváte ze strany tuzemských zákazníků největší zájem.

V. Kovalchuk: Nyní se soustředíme zejména na dvě výrobní řady strojů – soustruhy VIVA TURN a vertikální frézky řady VMC. Samozřejmostí u těchto strojů je přidání další osy a ostatního příslušenství. To vše podle potřeb jednotlivého zákazníka. Obecně řečeno, jde o střední třídu strojů. Například vertikálních frézek VMC 850 se na světě doposud prodalo přes 100 tisíc kusů, což rozhodně není malé množství. Paradoxně jde o druhou nejmenší velikost z celé řady VMC. Již nyní se však v Německu pracuje na nové řadě a my doufáme, že přinese další novinky ku prospěchu ještě lepšího obrábění.

MM: Uved’te prosím technické zajímavosti strojů SMTCL. Čím se odlišují od konkurence v oblasti jejich stavby, užití, použitých materiálů, tuhosti, přesnosti atd.?

V. Kovalchuk: Základ všech strojů tvoří jeden kus litiny, žádný svařenec. Všechny další hlavní součásti strojů SMTCL jsou vyrobeny také z lité oceli a vyznačují se vysokou tuhostí, což je důležité nejen při přesném a rychlém obrábění. Například typ VMC 2100B nabízí stolní upínací plochu o rozměrech 2 200 x 800 mm, přičemž maximální nosnost stolu je 3 000 kg. Dále je stroj vybaven převodovkou ZF jako standard. Stroje SMTCL jsou ve srovnání s konkurencí větší i těžší. Při vývoji série VMC v Německu se kladl důraz na vynikající technický výkon a cenovou dostupnost. Designové a technologické centrum je v Německu a výrobní areály v Číně s dozorem německých techniků. Naše stroje jsou vyrobeny z komponent z Německa, Japonska, Tchaj-wanu, Koreje a Číny. Myslím, že výroba přesahující 80 000 strojů ročně poskytuje záruku zkušenosti a odbornosti, se kterou pak pomáháme zákazníkům po celém světě. SMTCL má v Evropě prodejní sí· s hlavním sídlem v Německu, kde jsou erudovaní servisní pracovníci se zkušenostmi desítky let. Co nabízíme navíc oproti konkurenci? Například plnohodnotný a kvalitní pásový dopravník třísek, sběrač oleje z hladiny chladicí kapaliny a nyní i bezdrátovou sondu Renishaw ve standardním vybavení. Cena tohoto zařízení není zanedbatelná. Obráběcí centra SMTCL jsou schopná dokončit i obtížné obrábění s vysokým točivým momentem spolehlivě a s minimálními vibracemi díky vysoce přesnému lineárnímu vedení, litinovému vodítku pro osu Z a silnému pohonu s kuličkovým šroubem. U vybraných modelů byl motor umístěn přímo na vřeteno, aby zajistil výkonný pohonný systém, snížení start-upu a brzdné doby, jakož i zvýšení přesnosti a nabízí také kratší dobu obrábění. To je hlavní výčet konstrukčních předností našich strojů.